Klasyka światowej literatury – Stary człowiek i morze

Czytanie Hemingwaya po przeczytaniu Tołstoja jest jak picie piasku, a następnie znalezienie nieskończonej oazy. Powiedzenie, że różnica jest poważna, nie pokrywa jej.

Gdzie Tołstoj jest wszystko o opisy, dogłębne dialogi, psychologiczne pęknięcie, Hemingway jest zwięzły. On jest do rzeczy. Ani słowa więcej, ani słowa mniej. Wystarczająco dużo, aby obrazek był żywy, a jednocześnie na tyle prosty, że chciałbyś więcej.

Jest to bardzo krótka historia, uważana przez wielu za jego najlepszą książkę. Nie mogę powiedzieć, że to najlepsza książka, ponieważ nie przeczytałem ich wszystkich. Mogę powiedzieć, że jest to genialna książka.

Hemingway zaczyna się od prostej historii, opowieści o starym rybaku i jego rybie. Następnie zamienia tę historię w odę do życiowych zmagań. Sposób, w jaki to robi, jest taki naturalny, genialny.

Nie buduje psychologii postaci za pomocą dialogów czy zewnętrznych narratorów. Pozwala tworzyć sens każdego z bohaterów, wykorzystując sposób ich zachowania i działania. Tak jak w prawdziwym życiu. Sądzę, że właśnie dlatego Hemingway sprawia, że czujesz, że możesz dotknąć jego bohaterów. Sprawdź to sam i przeczytaj stary człowiek i morze pdf dostępny w pdf-online.cba.pl

Jest to książka, która, mimo że jest krótka, prowadzi Cię przez idealny łuk historii. Jest to wspaniałe przedstawienie jednego z moich ulubionych cytatów: Nie mów mi, pokaż mi.

W końcu można poczuć morską bryzę na skórze, skosztować saletry w ustach, poczuć desperację, walkę, samotność i rozpad wieku.

Nie mogę polecić tej książki wystarczająco. Nie tyle z perspektywy historii, która sama w sobie jest dość prosta, ale od strony technicznej, która jest ćwiczeniem na zwięzłej i niezwykłej prozie.

Dodaj komentarz